دستورالعمل فعالیت بخش‎ های مختلف قضایی در ایام دورکاری به‎دلیل شیوع کرونا نهایی شد

معاون اول قوه قضاییه از نهایی شدن دستورالعمل فعالیت بخش‎ های مختلف قضایی در ایام دورکاری به‎ دلیل شیوع کرونا خبر داد و تأکید کرد که با اجرای این شیوه‎ نامه، تحوّل مهمی در توسعه نظام قضایی الکترونیک رخ خواهد داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، حجت‎ الاسلام غلامحسین محسنی اژه‎ ای که در اولین جلسه شورای روسای دادگستری‎ و دادستان‎ های مراکز استان‎ های سراسر کشور سخن می‎گفت، به تشریح تدابیر قوه قضاییه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا پرداخت و یکی از این اقدامات را برگزاری مجازی جلسه با روسای دادگستری‎ ها و دادستان‎ ها عنوان کرد.
معاون اول قوه قضاییه همچنین با اشاره به تدابیر و اقداماتی که در اعطای مرخصی به بیش از یکصد هزار زندانی و حفظ بهداشت زندان‎ ها صورت گرفته، متذکر شد که با این اقدامات اصولی و به‎ موقع، امروز زندان‎ ها از شرایط مناسبی برخوردارند.
حجت ‎الاسلام اژه‎ ای در ادامه از نهایی شدن دستورالعمل ۲۲ بندی برای نحوه فعالیت بخش‎ های ستادی و صف دستگاه قضایی متناسب با تصمیمات ستاد ملّی مقابله با کرونا خبر داد و با بیان این‎ که این شیوه‎ نامه پس از تأیید رئیس قوه قضاییه ابلاغ می‎شود، به تشریح برخی موارد مهم آن پرداخت.
ـ« دورکاری یک‎سوم نیروها»، «اجرای طرح فاصله‎ گذاری برای آن‎ دسته از همکارانی که حضورشان در ادارات الزامی است»، «استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی در تمامی فرایندهای قضایی» و «تعیین نحوه حضور طرفین دعوا در دادسراها و دادگاه‎ ها» از جمله بندهای مندرج در این دستورالعمل است.
در این دستورالعمل همچنین «شیوه محاکمه متهمانی که بازداشت موقت هستند» تعیین شده و «ایجاد پیشخوان قضایی برای اطلاع‎رسانی به طرفین دعوا وهمچنین راهنمایی مراجعان در جهت رعایت ضوابط بهداشتی» و «استفاده از ظرفیت‎ های قانونی همچون تعیین مجازات جایگزین و تعلیق و تعویق مجازات و اجرای احکام برای کاهش جعیت کیفری» نیز مورد تأکید قرار گرفته است.
به گفته معاون اول قوه قضاییه، اجرای این شیوه‎ نامه گام بزرگی در جهت تحوّل قضایی و توسعه نظام الکترونیک در دستگاه قضا و برای ارتقاء کیفی خدمات و فعالیت‎ های آینده دستگاه قضایی بسیار راهگشا خواهد بود.